Naspäť

Nábytok do malej izby v paneláku – ako ho vybrať?

Tento článok bol zverejnený pred viac ako rokom.

Malý rozmer bytu nemusí znamenať nepohodlie a tesnosť. Základom je starostlivo naplánovať a správne zariadiť izby. Predstavujeme praktický nábytok do malej miestnosti, ktorý vám pomôže využiť každý kúsok cenného priestoru. Pozrite si multifunkčné pohovky, knižnice a rohové sedačky a zistite, ako si vybrať nábytok do malej miestnosti.

Nábytok do malej izby v paneláku – sú svetlé farby tou najlepšou voľbou?

Svetlé farby opticky zväčšia miestnosti. Je to jednoznačne najlepšia voľba, ak hľadáte nábytok do malej izby v paneláku. Neznamená to však, že sa pri zariaďovaní interiéru musíte úplne vzdať farieb a fantázie. Pri výbere moderného nábytku do malej miestnosti voľte klasické, neutrálne farby, predovšetkým na veľkom nábytku: pohovky, skrine, komody a postele.

Najvhodnejšie budú:

  • odtiene bielej,
  • šedej,
  • béžová,
  • nie príliš sýte, pastelové farby,
  • svetlé, prírodné odtiene dreva.
Nábytok do malej izby v paneláku
x
Kávový stolík čierny kovový SALAR

Kávový stolík čierny kovový SALAR

29,99
x
Závesné svietidlo BOSCO 1711374

Závesné svietidlo BOSCO 1711374

95,-

Projekt interiéru pochádza zo stránky noiladnie.pl

Oplatí sa však vyblázniť pri výbere menších doplnkov. Možno si vyberiete nočný stolík vo výraznom odtieni alebo vankúše s bláznivými, etnickými vzormi? Svetlé interiéry sú skvelým pozadím pre farebné koberce, intenzívne farebné črepníky a luxusné lustre.

Rozkladací nábytok do malej miestnosti – úspora miesta a funkčnosť

Zväčšiť skutočnú plochu bytu nám nepomôžu ani tie najlepšie zvolené farby. Pri výbere módneho nábytku do malej izby je najdôležitejšia funkčnosť a veľkosť. Rozkladací nábytok je ideálnym riešením do malých bytov, pretože sa dá využiť viacerými spôsobmi – praktické pohovky budú cez deň miestom na oddych a po rozložení v noci sa z nich stane plnohodnotná posteľ. Úložný box na posteľnú bielizeň je v tomto prípade pridanou hodnotou, pretože ju máte vždy po ruke a môžete si tak kedykoľvek pohodlne ustlať. Úložné boxy v pohovkách budú mať aj iné využitie – uložíte do nich napríklad uteráky, detské hračky a plyšové zvieratká alebo čokoľvek, čo nechcete aby bolo vidieť.

Ak hľadáte nábytok do veľmi malej izby, napríklad do detskej, mládežníckej alebo hosťovskej, pozrite sa bližšie na pohovky s rozkladacím mechanizmom typu vozík alebo klzák, ktorý spočíva v posunutí sedadla dopredu. Také pohovky sa ľahko používajú a neobmedzujú kapacitu úložného priestoru. Keď sa však posúvajú dopredu, množstvo voľného miesta pred nábytkom treba dôkladne odhadnúť.

Aj keď sa to nezdá, aj na malú plochu sa úspešne zmestí malá rohová sedačka. Aj keď je kus nábytku rozmerovo väčší, môžete ho použiť na usporiadanie priestoru lepšie ako pri lineárnom modeli, pretože využijete nevyužiteľný (zdanlivo!) roh miestnosti.

Nábytok do malej izby v paneláku
x
Závesná lampa NOAK WOOD 1195

Závesná lampa NOAK WOOD 1195

75,-
x
Regál BILBAO 1D

Regál BILBAO 1D

x
Regál BILBAO so zásuvkami

Regál BILBAO so zásuvkami

139,-

Projekt interiéru pochádza zo stránky noiladnie.pl

Ako si vybrať ten najlepší nábytok do malej miestnosti? Rohové šatníkové skrine

Už viete, že dobré využitie rohov miestností je v malých priestoroch nevyhnutnosťou. Rohové skrine vám pomôžu funkčne zariadiť malú spálňu alebo obývačku, najmä ak si vyberiete šatník siahajúci až po strop. Úložný priestor tak maximalizujete. Ak je šatníková skriňa nižšia, môžete zvážiť nákup praktických nadstavcov, ktoré jednoducho umiestnite pod strop.

Pri výbere nábytku do malej izby – najmä šatníka – dbajte na vnútorné vybavenie. V šatníku budete okrem vešiakovej tyče potrebovať aj praktické police a koše, ktoré vám pomôžu si usporiadať šatník a rýchlo nájsť, čo si chcete obliecť. Na dvere šatníka je dobré dať zrkadlo, ktoré vám umožní nielen zhodnotiť váš vzhľad, ale miestnosť aj opticky zväčší.

Dbajte aj na vhodné farby. Ak je miestnosť vymaľovaná bielou farbou, dobre poslúži biela rohová šatníková skriňa, ktorá opticky splynie s pozadím a miestnosť tak pôsobí svetlejšie a priestrannejšie.

Knižnice, teda nábytok s potenciálom do malej izby

Knižnice sú mimoriadne funkčný nábytok do malej izby – vďaka nim sa nemusíte báť, kam uložiť knihy, CD, detské hračky, zakladače s dokumentmi atď. Navyše poskytujú nekonečné možnosti usporiadania.

Napríklad v malých interiéroch dobre poslúžia regály bez zadnej steny, ktoré vám umožnia rozdeliť priestor, napríklad oddeliť gauč alebo kreslá od zvyšku miestnosti. Vtedy vznikne menší relaxačný kútik, ktorý však bude stále jasný. Dobrou voľbou budú aj regále s nožičkami – takýto nábytok pôsobí ľahšie a pôsobí priestranným dojmom.

Podobný efekt dosiahnete, ak zvolíte sklenené vitríny. Na otvorených poličkách si môžete vystaviť napríklad keramiku či rodinné fotografie, ale oplatí sa mať aj vitrínu, ktorá má uzavreté skrinky a zásuvky, do ktorých schováte menej estetické veci.

Zaujímavým riešením je využitie priestoru okolo dverí do izby – hore umiestnite dlhšie police, po stranách úzke a vysoké regále. Takto sa využije každý kút.

Nábytok do malej izby v paneláku

Pri výbere knižnice dbajte na prispôsobenie modelu vašim potrebám. Ak ste napríklad skutočný knihomoľ, budete potrebovať veľa políc. Aby sa však obrovské množstvo zozbieraných kníh neukázalo byť pre ne príliš ťažké, pred nákupom skontrolujte prípustné zaťaženie. Ste nadšencom filmu? Vo vašom regáli sa oplatí mať priestor pre TV, káble, diaľkové ovládače atď. Môžete zvážiť systémový nábytok do malej miestnosti - vďaka súčasnému dizajnu už nevyzerá ako klasická obývacia stena, ale tvorí funkčnú a estetickú zostavu.

Aký nábytok si vybrať do malej izby s kuchynským kútom?

V malých interiéroch bude mať váš nábytok pravdepodobne niekoľko funkcií. Stôl poslúži na jedenie jedál, ale aj na prácu či robenie domácich úloh. Vyberte si rozkladací model, ktorý vám denne zaberie málo miesta a pri návšteve hostí získate cenný priestor na ďalší riad.

K praktickému multifunkčnému nábytku do malej izby patria aj sedacie súpravy, ktoré v sebe ukrývajú premyslené úložné priestory alebo malé taburetky šikovne integrované do konštrukcie. Vďaka tomu ďalšie sedadlá neprekážajú pri používaní miestnosti, keď nie sú potrebné. Pri výbere sedacej súpravy dbajte na poťah nábytku. Sedačka určite poslúži ako miesto na sedenie pri jedle, preto sa oplatí, aby sa poťah ľahko čistil. V e-shope agatanabytok.sk ponúkame niekoľko zaujímavých riešení: nábytok čalúnený látkou s vodoodpudivou alebo nešpinivou úpravou a dokonca aj priateľskou k domácim zvieratám - odolnou voči mačacím pazúrom, blatu či psej srsti.

Dôležitý je aj výber správneho osvetlenia – hlavného aj dekoratívneho. Dobre umiestnené svetelné body vám pomôžu dodatočne vyznačiť predel medzi pracovnou zónou v kuchyni a oddychovou zónou v obývačke. Tam, kde nie je miesto na dekorácie, môžu byť lampy rovnako praktický ako krásny doplnok k zariadeniu interiéru.

x
Stojacie svietidlo so skleneným dekorom a bielym tienidlom REA

Stojacie svietidlo so skleneným dekorom a bielym tienidlom REA

x
Stropná lampa LED chróm KERN 24W

Stropná lampa LED chróm KERN 24W

33,99
x
Stolička GELLA LC-1531

Stolička GELLA LC-1531

59,-
Najnižšia cena za posledných 30 dní pred zľavou: Najnižšia cena: 85,-

Normálna cena: 85,-

Projekt interiéru pochádza zo stránky noiladnie.pl

Malá spálňa – akú komodu si vybrať?

Komody poskytujú šikovné, ľahko dostupné miesto, kde môžete uložiť rôzne kusy oblečenia. Za zváženie stojí umiestnenie malých komôd na obe strany postele – vtedy poslúžia ako nočné stolíky, tak aj priestranné úložné priestory. Ak máte trochu viac miesta, vyberte si komodu štandardnej veľkosti. Hlboké zásuvky poskytnú dostatok miesta pre vaše veci. Nezabudnite však umiestniť komodu tak, aby ste šuplíky mohli bez problémov vysunúť až na koniec a nábytok bez problémov používať. Za zváženie stoja modely na nožičkách, ktoré napriek svojej kapacite pôsobia ľahko a nepôsobia v interiéri dojmom neporiadku. Kovové nožičky sa budú dobre vynímať v aranžmánoch v industriálnom štýle a ak chcete retro efekt, pouvažujte nad nábytkom na drevených nožičkách.

Stručne povedané, výber dostatočne priestranného nábytku do malej miestnosti môže byť dosť náročný. Musíte si dobre premyslieť všetky funkcie, ktoré bude váš nábytok plniť, ako na dennej báze, tak aj pri rôznych špeciálnych príležitostiach. Našťastie existuje veľa šikovných riešení, ktoré sa budú perfektne hodiť do vášho bytu. Využite ponuku nášho internetového obchodu a naplánujte si svoju dokonalú spálňu alebo obývačku s kuchynským kútom, aj keď máte k dispozícii malú plochu.


Tematické heslá: Obývačka Spálňa Kuchyňa