Naspäť

Svetlá, útulná spálňa – ako ju zariadiť? Inšpirácie

Tento článok bol zverejnený pred viac ako rokom.

Svetlá, útulná spálňa vám pomôže upokojiť sa pred spaním a ráno dodá pozitívnu energiu. V malých miestnostiach použitie slnečných farieb opticky zväčší priestor. Svetlé farby budú dobre fungovať v škandinávskych, rustikálnych a glamour interiéroch. Pozrite sa, ako vytvoriť svetlú a útulnú spálňu v každom z nich.

Spálňa – svetlá alebo tmavá? V noci by mala byť čo najväčšia tma, v čom pomôžu záclony alebo žalúzie. Hneď po prebudení by vám však okolie malo dodať energiu do nového dňa. Svetlé relaxačné zóny sú súčasťou väčšiny interiérových štýlov. Útulnú spálňu vytvoríte jednoducho pomocou rôznych odtieňov bielej, šedej a pastelových farieb.

Svetlá, útulná spálňa – aké farby si vybrať?

Spájate si bielu so sterilitou nemocničných izieb? Keď začnete hľadať farby a bytové doplnky, rýchlo si všimnete, že biela má veľa mien. Vo svetlých spálňových aranžmánoch sa málo používa čistá biela a častejšie jej teplé tóny – farby slonoviny, rôzne odtiene krémovej a béžovej.

Svetlá drevená podlaha a biele steny so žltými odleskami sú dokonalým základom pre vytvorenie útulnej spálne. Ak dávate prednosť typicky teplým farbám, dobrou voľbou je tlmená žltá alebo svetlá krémová. Drevená podlaha je povinným prvkom interiérov v škandinávskom štýle, ktorý sa zameriava na prírodné materiály a doplnky v zemitých tónoch. Drevo, najmä staré, je tiež dôležitou súčasťou interiérov v rustikálnom štýle.

Štýl, ktorý sa nachádza na druhej strane spektra interiérového dizajnu je štýl glamour. Bez ohľadu na zvolené farby tu vládne elegancia a prepych. Svetlá glamour spálňa by mala vychádzať z farieb ako púdrová ružová, krémová či teplá šedá. Obrovskú úlohu tu zohrávajú bohato zdobené doplnky a nábytok.

Svetlá, útulná spálňa

Projekt interiéru pochádza zo stránky noiladnie.pl

Nábytok do svetlej a útulnej spálne – posteľ, stolíky

Srdcom útulnej, svetlej spálne je manželská posteľ. Zvyčajne práve ona určuje vzhľad miestnosti. V škandinávskom a rustikálnom štýle by mala byť vyrobená z masívneho dreva.

Inšpirácie svetlej spálne ako zo Škandinávie spája minimalizmus a žiadne dekorácie. Pri výbere ostatného nábytku dajte na prvé miesto funkčnosť. Vo svetlej škandinávskej spálni je najčastejšie veľký šatník, do ktorého sa zmestí všetko oblečenie. Na boky postele umiestnite nočné stolíky namiesto stolíkov.

V rustikálnej spálni by posteľ mala mať odretý vzhľad, ktorý jej dodáva vintage tón alebo čelo, ktoré vyzerá ako prinesené priamo z lesa. Útulná podkrovná spálňa s drevenými trámami a šikminami si žiada rustikálny štýl. Nájdite si čas na nájdenie starožitností, ktoré zdôraznia vidiecku atmosféru miestnosti. Môže to byť stará skrinka alebo drevené pne namiesto nočných stolíkov. Rustikálne aranžmány útulnej podkrovnej spálne vás prinútia každý deň vstávať s myšlienkami na horskej chate.

V štýle glamour sú čalúnené manželské postele nevyhnutnosťou. Najobľúbenejšie sú prešívané modely s čelom typu winchester. V ženskej spálni sa bude hodiť dekoratívny, biely toaletný stolík s pohodlnou taburetkou. Skrinky a komody z čias Ľudovíta sú bežným prvkom glamour štýlu. V našom e-shope agatanabytok.sk nájdete nábytok a doplnky, ktoré vám pomôžu navodiť túto atmosféru vo vašej spálni.

Osvetlenie do spálne alebo ako jej dodať útulný vzhľad?

Ako zariadiť útulnú spálňu so správnym osvetlením? Bez ohľadu na štýl je dôležitá farba svetla – mala by byť čo najteplejšia. V škandinávskych interiéroch sa veľký význam prikladá prísunu denného svetla. Ak je to možné, urobte spálňu s veľkým oknom. Doplnkom môžu byť svietidlá zavesené na čele postele.

Svetlá, útulná spálňa

Projekt interiéru pochádza zo stránky noiladnie.pl

Vo vidieckych chatách taktiež nechýbalo denné svetlo. Izbu dokonale presvetlia strešné okná, ktoré majú v podkroví útulné spálne v rustikálnom štýle. Ako umelé svetlo možno použiť nástenné lampy štylizované ako petrolejové lampy alebo kované lustre.

Na druhej strane osvetlenie hrá hlavnú úlohu v interiéroch v štýle glamour. V obývačke je vždy aspoň niekoľko rôznych zdrojov svetla. V spálni to môže byť krištáľový luster alebo stojace lampy s dierkovanými a tylovými tienidlami.

Útulná spálňa a textil – závesy, prikrývky, vankúše

Textílie určujú konečný vzhľad spálne – sú to malé, ale výrazné doplnky. Útulná svetlá spálňa musí byť naplnená vankúšmi, dekami a posteľnými prikrývkami, vďaka ktorým miestnosť poskytne pohodlie a odpočinok. Závesy vyberajte v ladiacich farbách, dbajte však na ich vlastnosti – v noci by mali efektívne zabrániť prenikaniu svetla.

Snívate o malej svetlej spálni, no nemáte miesto na manželskú posteľ? V škandinávskom alebo rustikálnom interiéri zvoľte rozkladaciu pohovku, cez ktorú môžete prehodiť deku alebo prehoz z vlny alebo imitácie kožušiny. Na stránke agatanabytok.sk je výber čalúneného nábytku v svetlých farbách obrovský, takže určite nájdete model, ktorý vás chytí za srdce.

Škandinávsky štýl sa vyznačuje minimalizmom až strohosťou, pokiaľ ide o textílie. Hľadajte obliečky na vankúše z ľanu a svetlej bavlny. V rustikálnom interiéri môžu mať čipku alebo ľudovú výšivku. Podobné pravidlo platí aj pre závesy. Teplo zabezpečujú vlnené prikrývky utkané z česanej vlny. Glamour miluje lesk a hebkosť. Čalúnenie postele by malo byť z velúru. Na ňom ležiace vankúše oblečte do viacfarebného saténu. Je vhodné, aby aj obliečky či prehoz na posteľ boli vyrobené z lesklého materiálu.

Doplnky pre útulnú spálňu – na čo staviť?

Doplnky do útulnej spálne sú nevyhnutnosťou. Pre škandinávsky interiér by mala byť spálňa naplnená niekoľkými ozdobami z prírodných materiálov. Môžu to byť prútené koše alebo kvetináče, makramé alebo plagáty s geometrickými vzormi.

Svetlá, útulná spálňa

Projekt interiéru pochádza zo stránky noiladnie.pl

Rustikálny štýl sa vyznačuje väčšou láskou k doplnkom. Najlepšie dekorácie v tomto štýle nájdete na blšom trhu - sú plné charakteru a často jedinečné. Štýl vidieckej chaty vám budú evokovať jelenie parohy zavesené na stene alebo obrazy s prvkami lesnej fauny a flóry. Atmosféru budú udržiavať ľudové vystrihovačky a výšivky.

Svetlá glamour spálňa je zberateľským rajom – čím viac doplnkov, tým lepšie. Kvetináče a rámy by mali byť v zlatej a striebornej farbe. Povinným prvkom je aj zrkadlo v zdobenom ráme alebo honosný toaletný stolík. Ku komode môžete umiestniť abstraktné sochy a na steny zavesiť lesklé dekorácie.

Ktoré rastliny sú ideálne do svetlej spálne?

Rastliny by mali stáť v každej spálni. Dodajú interiéru nielen útulnosť, ale aj čistia a zvlhčujú vzduch. Medzi spomínanými štýlmi prevládajú v škandinávskom štýle kvetinové akcenty. Naplňte prútené kvetináče papradím alebo aloe vera, ktoré zvlhčujú vzduch. Glamour štýl miluje čerstvé kvety. Môže to byť kytica z rezaných ruží či tulipánov alebo črepníkové, kvitnúce rastliny ako orchidey – ich vôňa vás dobre naladí už od rána. Palmy v zlatých kvetináčoch urobia skvelý dojem, no pamätajte, že potrebujú veľa svetla, čo je v spálni niekedy náročné.

Tri rôzne štýly, tri rôzne spálne. Spájajú ich pestré farby, ktoré sú v miestnosti na oddych tou najlepšou voľbou. Vhodné doplnky a nábytok dostupný na stránke agatanabytok.sk zaistí pohodlie a útulnosť a umožní vám tak plnohodnotný relax. Vytvorte si s nami jemný, upokojujúci interiér.